OSMAN ELİKÖTÜOĞLU KİŞİSEL WEB SAYFASI

Sivas Dernekleri Başkan Adayları Sınava Tabi Tutulsun

Sivas Derneklerine Başkan Olmaya Adaylara;

Malum Sivas Denilince İlk Akla Gelen, Türküleri ve Ozanları İken; Sonrasında Dernekçiliktir! Her Köşebaşında Bir Dernek; Toplantıda Masa Başında Yöneldiğiniz Her Cephede Bir Sivaslı Dernek Başkanına Rastgelme Olasılığınız Çok Yüksek…

Anlaşılan Arz-Talep Dengesi Piyasada Oturmuşki; Başkan Enflasyonu Çok Yüksek. Peki Bu Başkanların Başkan Olma Kriterleri Nelerdir; Hangi Parametreler Göz Önüne Alınır Hiç Bilinmez!

Dernek Camiasında Halihazırda İlk Şartı “Parası Olanı Başkan Yapın” Şeklindeydi Günümüze Kadar…Şimdi Önümüze Avukat, Mühendis, Doktor, Öğretmen vs. Üniversite Mezunları Sürülüyor…Elbetteki Gerek Eğitimli Olmak Gerekse Varlıklı Olmak Derneklerin Elzem İhtiyacıdır. Ancak Bunların Her Biri Tek Başına Yetersiz Olduğu Gibi; Her İkisinin Bir Sivas STK’sında Bulunması Dahi Yetersizdir!

Bu Önermenin Sebebine Gelince; Sivas Gibi Devasa Coğrafya’da Kanaat Önderi Olabilmek Ne Eğitimle Ne Maddi Güçle Sınırlanamaz! Derneğin Yönetici Adayının Ciddi Oranda Sivas’ın Genel ve Yerel Kültürüne, Tarihine, Şive ve Ağızlarına, Folkloruna, Demografik Yapısına, Türkü Repertuarına, Adab-ı Muaşeret Kuralarına ve Hitabet Sanatına Hakim Olması Gerekir! Peki Böyle Adaylar Olmaz; Ahbap-Çavuş İlişkisi İle Devam Ederse Ne Olur?

900 Küsür Dernek Olur Ama;

“Oturduğumuz Ahır Sekisi; Çağırdığımız İstanbul Türküsü” Olur!

Osman ELİKÖTÜOĞLU

17 Ekim 2019