OSMAN ELİKÖTÜOĞLU KİŞİSEL WEB SAYFASI

Yerli Otomobil TOGG’a Dair Birkaç Kelam

YERLİ OTOMOBİL HAKKINDA!

Türk Milletinin son 60 yılını işgal eden rüya, başta Cumhurbaşkanının ve ekibinin olmak üzere, tüm emeği geçenlerin üstün gayreti sonucu nihayet vuku bulacak. Bu atılımın pozitif sonuçlanacağına yürekten inanıyorum. Bunu asla siyasi bir proje olarak görmüyorum.

Bazı çevreler aracın İtalya’da üretildiğini, aracın lastiğinin global marka olduğunu vb. bildiriyorlar. O arkadaşlarıma teknik bir üslupla cevap vermemiz gerekli diye düşünüyorum…

Değerli arkadaşlar, mühendislik ve teknolojide “know-how” diye tanımlanan bir terim vardır. Bunun anlamını teknik bilgi veya teknik tecrübe diye çevirebiliriz. Ancak bu yeterli gelmeyecektir. Sebebi know-how; bir ürünün, bir hizmetin, bir teknolojik argümanın üretilmesi değil “nasıl üretilebileceğinin bilgi birikimidir”!

Yani bir ürünü nasıl üretebileceğinize, onun nasıl yoktan tasarlanabileceği teknolojisine, tekniğine hakimseniz; illaki onu kendi tesisinizde üretmeniz gerekmez. Aynen ABD’li Apple gibi, ürünü baştan sona tasarlattırır sonra ucuz işçiliğin olduğu Çin’de üretirsiniz. iPhone adlı dünyada telefon tanımını değiştiren icadı bugün aklı baliğ hangi şahıs Çin ürünü diye tanımlayabilmektedir.

Bir başka açıdan bakacak olursak; bildiğiniz gibi yıllardır ülkemiz tekstilcileri İngiltere’ye çorap ihraç ediyorlar. Hatta neredeyse İngiltere’de üretimine gerek kalmayacak düzeyde ihracat var ortada. Şimdi burada etken, İngilizlerin çorap üretecek bilgi ve birikime ulaşamadıklarımı; yoksa tercih etmediklerimi? Elbetteki cevap tercih etmemeleridir. Sebebi ise yüksek tahsil oranı ve Sanayi İnkilabından bu yana gelişen yarımadada birim işçilik ücretlerinin bizim gibi 3.Dünya ülkelerine (gelişmekte olan ülkere) göre çok yüksek olmasıdır. Dolayısıyla da ülke müteşebbisleri bir tercihde bulunarak çorabı bizden ihraç ediyorlar. Bir diğer sebebi de ürünün katma değerinin düşük olması. Yüz tır ihraç çoraba, bir tır iPhone ithal edemiyoruz örneğin?

Know-how’da esas, üretim sahasının bulunduğu ülkeye gebe kalmama temeline dayanmaktadır. Ülke bu hususta, pazar payı ve işçilik maliyeti gibi sadece tercih sebebi olabilmektedir. Ortaya çıkabilecek teknik bir problemde bağımlı kalmadan sorunun çözülmesidir. Bunun dışındaki tüm tanımlar anlamsızdır.

Sonuç olarak; TOGG; ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun.

Osman ELİKÖTÜOĞLU
ELİKÖTÜOĞLU Başkanı

Benzer gönderiler